Top Menu
Menu

Kolik jsme schopni unést stresu

0 Comments

Život je krutý. Přináší celou řadu těžkostí. Psycholog David S. Holmes, který se zabýval tím, kolik jsme schopni unést stresu, sestavil takzvanou škálu stresu. Vyjmenovává, které životní události mají na naši psychiku devastující vliv. Samozřejmě jsou to především tyto: úmrtí partnera, rozvod, rozchod, pobyt ve vězení, nemoc a další. Ve škále se nachází celkem 43 událostí, které jsou různě obodovány. Součet bodů (obvykle nás tíží více problémů) pak vypovídá o tom, v jaké se nacházíme situaci, zda jsme ohroženi těžkým stresem, kdy lze očekávat onemocnění, nebo zda jsme ve středním stresu, který není tak ohrožující, nebo zda jsme relativně v pohodě.

Jak si počínat ve stresu? Jsou lidé, kteří jsou natolik zoufalí, že mají sebevražedné myšlenky a to i přesto, že nejsou rozhodně nijak labilní.
Je hrozné, když chvilka hlubokých pochybností přivede člověka do situačního zoufalství. Hodně zlé je, když se v této velmi obtížné a traumatické situaci ocitne dítě nebo mladý člověk. Rozhodně by v takových situacích člověk neměl spoléhat sám na sebe.

Říká se, že sdílená radost je dvojí radost, sdílená starost je poloviční starost. Nicméně jsou lidé, kteří se cítí osaměle. Buď nemají přátele, nebo v těžkých chvílích mají pocit, že nemají přátele. K psychologovi by nešli, ale přesto není důvod nevyhledat pomoc.
 

Linka důvěry na internetu

Jedním ze způsobů je linka důvěry. Všichni ji známe. Jenomže ne každý ví, že k dispozici není jen ta linka telefonická, ale je možné se obracet na poradce také prostřednictvím internetu. Kontakt se uskutečňuje formou chatu.

V České republice funguje několik Linek důvěry. Náklady na jejich provoz jsou pochopitelně nezanedbatelné a z toho důvodu se jednotlivé Linky důvěry vykrývají, aby byl pokrytý maximální počet hodin v průběhu dne.
A kdo jsou lidé, kteří pomáhají? Jsou to lidé z pomáhajících profesí, kteří prošli speciálním kurzem. Psychologové, sociální pracovníci nebo speciální pedagogové.