Hromada jehličí skrývá dokonalou stavbu
Ačkoliv se nám zdá, že mraveniště je jen neforemná halda jehličí a dalšího materiálu, opak je pravdou. Je to propracovaná stavba, kde není nic navíc a nic tam ani neschází. A mravenci rozhodně nejsou jen zmateně pobíhajícími tvorečky, kteří nevědí kudy kam. · V otázce stavby obydlí jsme si s mravenci vlastně trochu podobní.
· Také nikdy nemáme hotovo.
· Stále je co zlepšovat a co přetvářet.
My se většinou snažíme budovat nad zemí, mravenci ženou své obydlí co nejvíce do suterénu.Hlavní část totiž není ta, kterou vidíme, ale ta, která je schovaná. V podzemí se tedy odehrává většina činností obyvatel mraveniště.
– Některé komůrky obývají královny, které mají za úkol plodit nové členy kolonie.
– Vajíčka a larvymají také své příbytky, ve kterých se o ně starají chůvy.
– V těchto místnostech se ukrývají dospělí mravenci před nepřízní počasí a také se sem schovávají na zimu.
Podzemí může být hluboké dokonce až dva metry. Mravenci jsou vůbec velice zajímavým hmyzem. Jsou nejpočetnějším druhem na naší planetě. Pokud bychom je všechny zvážili a poté udělali to samé s lidstvem, pak by nás zaručeně porazili.
Siláci, kteří nemají konkurenci
Na světě je známo přes dvanáct tisíc druhů zástupců tohoto hmyzu a podle vědců je možná stejný počet těch dosud neobjevených. Jen v Čechách jich žije přes neuvěřitelných sto různých druhů. Kromě toho mají ještě jedno privilegium mezi ostatními hmyzími kolegy. Tím je jejich délka života.
· Zatímco ostatním druhům je dopřáno mnohdy jen několik měsíců života, mravenčí královna se může dožít dokonce i téměř třiceti let.
· Dělnice mají svůj život o poznání kratší.
– Svou pozemskou pouť končí v osmi letech.
Jsou to také velcí siláci. Dokáží na svých bedrech unést až dvacetinásobek své váhy. Pokud bychom to srovnali s člověkem, museli bychom mu naložit jednu a půl tuny.