Vzhled burčáku
Jako prvním ukazatelem kvalitního burčáku je jeho vzhled. Burčák, který je vyrobený z bílých hroznů, by měl mít barvu, která se dá nazvat mléčně bílá až světle žlutá. Také by měl být nápoj zakalený obsaženými kvasinkami. A už od prvního pohledu musí být vidět, že je to nápoj hustý. Pokud je tento nápoj narezlé barvy, nebo až průhledný, je to zcela jistě burčák smíchaný s vodou. Proč má tento burčák tmavou barvu? Důvod je dvojího vysvětlení:
· Nápoj, který je nám nabízen, není vyroben z hroznů, ale jablek, které hrozny často nahrazují.
· Nápoj již není burčákem, obsahuje větší množství alkoholu a mrtvých kvasinek.
Na stěnách a dně nádoby, ve které je burčák stočený, by měla být vidět drobná usazenina ze zbytků kvasinek a hroznů.
Mimo této jemné usazeninky by burčák neměl obsahovat žádné nečistoty, jako například velké chuchvalce kvasinek, nebo kousíčky čehokoliv, mohou to být i zbytky jablek.
Kvasinky v burčáku by měly být viděny ve formě bublinek, jak se uvolňují a pěny na něm. Pak teprve je zřejmé, že kvasinky v burčáku stále pracují.
Vidím a cítím burčák
Kvasinky v burčáku jsou i slyšet. Když si přiložíte nádobu s nápojem k uchu, měli byste slyšet příjemné šumění.
Čichnete-li si zblízka k burčáku, měly by, jste cítit hrozny a kvasný buket, který se později z vína vytratí.
Chuť burčáku
Nápoj vám musí především chutnat. Pokud si v ústech poválíte malé množství burčáku, měla by být patrná kyselinka. Chuti by měl být burčák harmonický a vyvážený, to jest, že nebude převažovat ani sladká, a ani trpká chuť.
Při ochutnávání by měl mít burčák také teplotu lidského těla. Tehdy má nápoj přirozené teplo, jež se vytváří při kvašení.
Kde burčák nakoupit
Úplně nejlepší je nakoupit burčák přímo u vinaře, nebo pokud znáte kvalitní vinotéku, tak právě tam. Burčák se příliš nedoporučuje nakupovat ve stáncích, neboť je vystaven celodennímu působení teplot. Burčák však stále pracuje, a jeho kvalita se rychle mění.