Top Menu
Menu

Zahradničit můžete i na okenním parapetu v bytě

0 Comments

Přáli byste si vlastní, alespoň malou zahrádku, na které byste mohli pěstovat vlastní zeleninu na svůj stůl? Do té doby, než si ji pořídíte, můžete alespoň pěstovat mladé výhonky rostlin. Je to snadné, je to zdravé, a naprosto nenáročné – tuto kratochvíli můžete provozovat i v tom nejmenším bytě, kde nemáte žádný balkón, pouze jediné okno, kam dosáhnou sluneční paprsky.
vařečky se semeny

Při klíčení semínek jsou podstatné tři věci – pro zajištění úrody potřebujete dostatek vody, světla a také vhodnou pokojovou teplotu. To je vše. Hodit se vám bude i speciální nádoba na klíčení, ale nemusí být, pokud nemáte peněz na rozdávání.
vojtěška setá na vejci

K tomu, aby semínka vyklíčila, je musíte nejprve nechat nabobtnat. Ponořte je proto přes noc do sklenice s vodou a uvidíte, jak do rána výrazně zvětší svůj objem – nasají okolní vodu. A díky tomu nastartují proces klíčení. Přebytečnou vodu proto slijte, nadále už stačí semínka pouze udržovat ve vlhkém stavu, jejich povrch by neměl nikdy oschnout. Je tedy potřeba, abyste je několikrát denně prolévali čerstvou vodou. Ta neslouží pouze jako závlaha, ale proud vody zároveň odplavuje nežádoucí mikroorganismy, jako jsou bakterie a plísně, které by se mohly na povrchu klíčků uchytit. Zároveň tak odplavíte semenné slupky, které by vám mohly stěžovat konzumaci výhonků. Nic víc dělat nemusíte. Když vydržíte zalévat – a je to snadné, můžete to svěřit i svým dětem, budete mít zhruba za týden úrodu, jaká potěší vaše chuťové pohárky.
klíčky na talíři

Při proplachování semínek může dojít snadno k tomu, že vám některá semena nebo později i výhonky odplují do kanálu. Pokud chcete takovým ztrátám zabránit, a přesto semena řádně propláchnout vodou, tak je nejlepší, abyste si pořídili biomisky a nebo speciální sklenici na klíčení. Tyto nádoby jsou chytře navrženy tak, že vám vše půjde snadno a rychle od ruky, a to s minimálními ztrátami.